In Sweden we call it Semla Är det fettisdagen så är det, då ska det ätas semlor oavsett om du går på Viktväktarna som jag gör eller om du har någon form av intolerans i din familj, som vi har. Jag har beställt en glutenfri semla till min ena dotter som behöver det och själv så delade jag min vanliga semla med min man för att få ner kalorierna, men äta det var jag tvungen att göra!
Idag har det gått en vecka med Viktväktarna och jag har vägt in mig och jag kan tyvärr säga att jag har inte gått ner ett gram på denna veckan. Så jag är tveksam till om det funkar på mig, hörde jag någon som sa otålig? Ja jag är otålig. Jag ger det tre veckor till och om jag inte går ner något på 4 veckor tillsammans så funkar det helt enkelt inte på mig. Då får jag köra ett säkert kort och det är Cambridge i mitt fall. Tråkigt, men det funkar. Men om man ska se Viktväktarna som något positivt så har jag inte gått upp i alla fall Jag har följt mina dagliga poäng eller vad jag ska kalla dem. Jag har inte tagit från veckobonusen men ändå så har inget hänt på vågen. Idag har jag ätit kyckling och grönsaker för att hålla nere kalorierna för att kunna unna mig en halv semla, det vore riktigt illa om jag inte går ner något vid nästa invägning på tisdag eller tisdagen där på?!
Önskar er alla en toppen fin fettisdag ( eftersom jag inte har gått ner något på min invägning idag så vill jag poängtera just fettisdag för min del!)
PUSS&KRAM